A PARRISE egy multidiszciplináris konzorcium, melynek 11 országban, 18 intézményben vannak munkacsoportjai.
Célja, hogy összekapcsolja a tanárok, az iskolán kívüli oktatással foglalkozók, a tanárképzéssel, vagy tanár-továbbképzéssel foglalkozók és az oktatáskutatók tevékenységét.
A konzorcium működését az EU FP7 keretprogramjának SIS.2013.2.2.1-1. „Science in Society” programja támogatja (Grant Agreement No. 612438). A résztvevő intézmények között főként egyetemeket találunk, azonban Science Center és oktatáskutató intézet is előfordul.
A négyéves projekt során az egyes munkacsoportok új modulokkal egészítik ki a rendelkezésre álló tanártovábbképző programokat a természettudományok különböző területein.
A projekt célja a fiatalok érdeklődésének felkeltése a felelős kutatás és innováció (RRI – Responsible Research and Innovation), valamint a társadalmat foglalkoztató kérdések természettudományos háttere iránt a felfedezés alapú oktatás (IBSE – Inquiry Based Science Education) segítségével.
Ezt az egyesített megközelítést nevezzük a Társadalmat Foglalkoztató Tudományos Kérdések Felfedezés Alapú Oktatásának (SSIBL – Socio-Scientific Inquiry-Based Learning), mely elősegíti a demokratikus polgári magatartás kialakulását is.
A projekt átfogó célja, hogy ezen a téren összegyűjtse és terjessze az európai jó gyakorlatokat, és tananyagokat, oktatási eszközöket és szakmai továbbképzési tanfolyamokat fejlesszen ki a természettudományos tárgyak oktatói számára az SSIBL megközelítés alapján.
A megvalósítás lépései:
– Átfogó oktatási keretprogram létrehozása formális és informális oktatási környezetben.
– Az SSIBL keretrendszert bemutató példák és jó gyakorlatok keresése.
– Természettudományt oktató tanárok, tanárképző szakemberek, tudomány-kommunikátorok és oktatáskutatók nemzetközi közösségének kiépítése.
– A tananyagok és a jó gyakorlatok közzététele, terjesztése.
– Az SSIBL anyagokat használó oktatók tapasztalatainak megosztása leendő és már a pályán lévő tanárokkal.